Punkt Informacji Turystycznej, tel. 502 440 944, email: it@stepnica.pl
 

Deprecated: Non-static method JApplicationSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/stepnica/domains/stepnica.org/private_html/templates/gk_instyle/lib/framework/helper.layout.php on line 164

Deprecated: Non-static method JApplicationCms::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/stepnica/domains/stepnica.org/private_html/libraries/cms/application/site.php on line 250

Koniki polskie

Koniki polskie są jedyną rodzimą prymitywną rasą koni wywodzącą się bezpośrednio od dzikich tarpanów, które doszczętnie wyginęły. Konik polski jest rasą, wyhodowaną wyłącznie przez Polaków. Uznawaną obecnie za unikatowy relikt przyrodniczo-hodowlany, świadczący o naszej kulturze materialnej i wkładzie, jaki wnieśliśmy do kultury hodowlanej świata. Warto wiedzieć, że większość stad obecnie dziko żyjących na terenie Europy pochodzi z naszego kraju.Konik polski nie jest duży, osiąga w kłębie od 130 cm do 140 cm, ma maść myszatą, czarną grzywę i ogon oraz ciemną pręgą na grzbiecie. Obserwując koniki polskie można przekonać się, że mają żywy, lecz zrównoważony temperament i łagodny charakter. Po dzikich przodkach dzisiejsze koniki odziedziczyły niespotykaną wytrzymałość na trudne warunki bytowania, doskonałe dostosowanie się do miejscowych warunków środowiskowych oraz małe wymagania paszowe i zdrowotność.

Koniki polskie na terenach Stowarzyszenia na Rzecz Wybrzeża liczą już około 100 żyją w stadach (tabunach) składających się z ogierów - przewodników, kilkunastu klaczy i młodzieży.

Krowy i koniki polskie sprowadzono na teren Parku, aby odzyskać minioną bioróżnorodność florystyczną i ornitologiczną terenu dawnym ekologicznym sposobem gospodarowania: ekstensywnego wypasu i koszenia. Zwierzęta te pełnią rolę żywych, inteligentnych kosiarek, a do tego całym swoim urokiem i wrażeniem, jakie wywołuje wciąż rozrastające się stado są niemałą atrakcją dla odwiedzających park turystów.

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych